parfémové vodyVonné látky rostlinného původu se nacházejí ve zvláštních nádržkách, zvaných olejové či siličné žlázy. Jsou to řídké etherické či vonné oleje neb silice, nebo jsou husté balsamy, které tuhnou na kafry a pryskyřice. Nejčastěji se nachází vonné látky v květech a plodech rostlin, někdy ale i v kořenech (např. Fialka), kůře nebo dřevě. Jen výjimečně jsou vonné látky  zastoupeny ve všech rostlinných částech.

Rostlinné vůně jsou stále nejoblíbenější

A jaké rostliny se při výrobě parfémů používají? Jistě jich sami zvládnete vyjmenovat celou řadu. Z těch notoricky známých uveďme například Akacie Ananas Cedr citron fialka Fresie, jasmín, kadidlo, Kafr,Levandule, Máta, Mandle, Okurka, Růže.

Z těch méně známých je to Benzoe ze stromu Styrax Benzoin, rostoucích hlavně na indických ostrovech a v tropické Asii, Hediosma květy z Antilských ostrovů, Heliotrop, otočník, jehož  květy se  se zdarem pěstují i u nás. Výroba heliotropové vůně je dosud tajemstvím francouzských voňavkářů. Kulilaban, kůra z rostlin Cinnamomum Culilavan Nus je původem z Moluk. Olej má zahnědlou barvu a používá se hlavně v Anglii při výrobě oblíbených mýdel.